Az apiterápia egyfajta alternatív terápia, amely közvetlenül a méhektől származó termékeket használ. Betegségek és tüneteik, valamint akut és krónikus sérülésekből eredő fájdalmak kezelésére használják.
Az apiterápiával kezelhető betegségek közé tartoznak a következők:
- Sclerosis multiplex
- ízületi gyulladás
- fertőzések
- övsömör
Az apiterápiával kezelhető sérülések a következők:
- fájdalom
- égési sérülések
- íngyulladás
Az apiterápiás kezelés során a méhészeti termékek lehetnek:
Méhméreg, méz és egyéb apiterápiás termékek
- helyileg alkalmazva
- szájon át bevenni
- közvetlenül a véráramba fecskendezve
Az apiterápiát már évezredek óta alkalmazzák. Az ókori Egyiptomba és Kínába vezethető vissza. A görögök és a rómaiak is használtak méhészeti termékeket gyógyászati célokra, ahol a méhméreggel az ízületi gyulladásból eredő ízületi fájdalmakat kezelték.
Az apiterápia magában foglalhatja a méhekből természetes úton előállított valamennyi termék használatát.
- Méhméreg. A nőstény munkásméhek méhméreg előállítása. Ezt közvetlenül a méhcsípésből lehet beadni. A méhméreg beadható a bőrbe egy rozsdamentes acél mikrohálón keresztül. Ez lehetővé teszi a méreg bejutását a bőrbe, de megakadályozza, hogy a fullánk a bőrhöz tapadjon, ami megölné a méhet.
- Méz. A méhek termelik ezt az édes anyagot. Ezt is le lehet szedni.
- Virágpor. Ez a hímivarú szaporítóanyag, amelyet a méhek a növényekről gyűjtenek. Számos vitamint és tápanyagot tartalmaz.
- Méhpempő. A méhkirálynő ezzel az enzimekkel dúsított táplálékkal táplálkozik. Nagyszámú hasznos vitamint tartalmaz.
- Propolisz. Ez a méhviasz, a fák gyantáinak, a méznek és a méhek által előállított enzimek kombinációja, amely a kaptárat védi a külső veszélyektől, például a baktériumoktól vagy vírusoktól. Ennek eredményeképpen erős vírusellenes, gombaellenes, gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságokat tartalmaz.
- Méhviasz. A méhek méhviaszt készítenek a kaptár építéséhez és a méz és a virágpor tárolásához. Általában kozmetikai termékekben használják.
A lehető legtisztább és bizonyos esetekben friss termékek használata segíthet abban, hogy a lehető legjobb eredményeket érje el az apiterápiával.
Az apiterápia előnyei és felhasználása
Az apiterápia számos különböző állapot kezelésére használható, az alábbiakban ezeket sorolom majd fel. és elemzem ki részletesen.
Ízületi gyulladásos fájdalmak enyhítése
A méhméregterápiát (BVT) már az ókori Görögország óta alkalmazzák a reumás ízületi gyulladás okozta fájdalom enyhítésére. Ez gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásának köszönhető.
Egy tanulmány megállapította, hogy a BVT a reumás ízületi gyulladásban szenvedőknél a duzzanat, a fájdalom és a merevség csökkenéséhez vezethet. Egy tanulmány még azt is megállapította, hogy csökkentheti a hagyományos gyógyszerek alkalmazásának szükségességét, és egyúttal csökkentette a kiújulás kockázatát.
Gyógyítja a sebeket
A mézet régóta használják helyileg a sebek – beleértve a nyílt vágásokat és az égési sérüléseket is – kezelésére, köszönhetően antibakteriális, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító tulajdonságainak. A mai kutatások ezt alátámasztják. Egy 2008-as tanulmány megállapította, hogy a mézet tartalmazó orvosi kötszerek hatékonyan segítik a sebek gyógyulását, miközben csökkentik a fertőzés kockázatát.
Segít az allergián
A vadvirágméz, mint kiderült, többféleképpen is segíthet az allergia kezelésében. A méz enyhítheti az allergia okozta torokfájást, és természetes köhögéscsillapítóként hat. Ugyanakkor a pollen az arra érzékeny személyeknél akár anafilexiás sokkot is okozhat, így ezt szem előtt tartva, orvosával egyeztetve kezdjenek csak bele allergiás személyek egy ilyen kúrába.
A homeopátia elvét követbe (vagyis hasonlót a hasonlóval), a vadvirágméz megvédheti az embereket a különböző allergiák kialakulásától. A vadvirágméz ugyanis nyomokban virágport is tartalmazhat, ami egy közismert allergén. A méz fogyasztása lassan bejuttathatja ezt az allergént a szervezetbe, és így potenciálisan immunitást építhet ki vele szemben.
Immunrendszeri és neurológiai állapotok kezelése
A BVT kiegészítő kezelésként alkalmazható mind az immunrendszerhez, mind a neurológiai rendszerhez kötődő betegségek kezelésére, többek között:
- Parkinson-kór
- sclerosis multiplex
- Alzheimer-kór
- lupus
Bár a méhméreg nem lehet az első és egyetlen alkalmazott kezelési módszer ezekre a betegségekre, a kutatások azt bizonyítják, hogy a méhméreg képes volt erősíteni az immunrendszert és csökkenteni ezeknek a betegségeknek egyes tüneteit a szervezetben – részben a méhméreg gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően.
Fontos megjegyezni, ahogyan ez a legutóbbi kutatás is felhívja a figyelmet rá, a méhméreg kétélű kard lehet. A méhméreg sok embernél okozhat mellékhatásokat, még akkor is, ha nem allergiásak. A kezelés előtt érdemes pici területen allergia próbát végezni, ismert pollenallergiánál pedig használata kerülendő.
Szabályozza a pajzsmirigy működését
A BVT segít szabályozni a pajzsmirigy működését a pajzsmirigy túlműködésben szenvedő nőknél. A BVT-vel, mint pajzsmirigy-kezeléssel kapcsolatos kutatások azonban jelenleg nagyon gyerekcipőben járnak, és több vizsgálatra van szükség.
Csökkenti az ínygyulladást és a lepedéket
A propolisznak számos egészségügyi előnye lehet. Csökkentheti az ínygyulladást és a lepedéket, ha szájöblítőhöz adjuk. A következő tanulmány a propolisz tartalmú szájöblítőkkel kapcsolatban megállapította, hogy természetes módon védelmet nyújthat a szájbetegségek ellen. A propolisz még a bélhurut gyógyításában és megelőzésében is segíthet.
Multivitaminként szolgál
Mind a méhpempő, mind a propolisz számos vitamint és tápanyagot tartalmaz. Tulajdonképpen multivitaminként szedhetők az általános egészségi állapot javítása érdekében, beleértve a haj egészségét is. A propolisz szájon át szedhető étrend-kiegészítőként és extraktumként is kapható. A méhpempő lágy gél és kapszula formájában kapható.
Vannak-e mellékhatások vagy lehetséges kockázatok?
Az apiterápia különböző módszerei különböző kockázatokkal járnak. A méhészeti termékekre allergiás emberek számára az apiterápia minden módszere veszélyes lehet.
Különösen a BVT lehet veszélyes. A méhméreg hisztaminreakciót válthat ki. Ez az irritációtól kezdve, mint a duzzadt, kipirosodott bőr, egészen a súlyos allergiás reakciókig, amelyek életveszélyesek lehetnek. Még ha nem is súlyosan allergiás a méhekre, akkor is előfordulhat, hogy negatív mellékhatásokat tapasztal.
Ezek közé tartoznak:
- fejfájás
- köhögés
- méhösszehúzódások
- a sclera, vagyis a szemfehérje elszíneződése
- sárgaság, azaz a bőr sárgulása.
- erős fájdalom a testben
- izomgyengeség
Összegzés
Az apiterápia számos különböző méhészeti terméket használ fel. Az apiterápia egyes gyakorlatai kisebb kockázattal járnak, mint mások. Például a torokfájás csillapítására szolgáló méz hozzáadása a teához kisebb kockázatot hordoz, mint az ízületi gyulladásos fájdalom enyhítésére szolgáló méhcsípés.
Beszéljen orvosával, hogy megtudja, a választott méhészeti termék megfelelő-e az Ön számára. Együtt megbizonyosodhatnak arról, hogy nem befolyásolja-e negatívan jelenlegi kezelései. Ha készen áll az apiterápia kipróálására, és orvosa nem tudja útba igazítani ezzel kapcsolatban, keressen olyan természetgyógyászt, aki ismeri és alkalmazza ezt a kezelési módot.